Poselství naděje
Co znamená štěstí?
Vždy hleďte na světlou stránku života. A přece každý z nás si pod štěstím představuje něco jiného. Pro všechny však znamená naplnění nejvyššího životní cíle. Pouze málokomu se plní a u málokoho setrvá.
Vnitřní spokojenost
Největší duchovní i světský tibetský vůdce věří, že tajemství štěstí spočívá ve vnitřní spokojenosti, harmonii a duševním klidu. Vychází přitom z přesvědčení, že základem štěstí je pozitivní postoj, ne náhoda nebo osud. A šťastným lze zůstat i v těžkých situacích, jako jsou choroby, smrt a vlastní neúspěchy.
Racionálně smýšlejícím, kteří mají rádi podloženo vše čísly a pro každý jev chtějí mít srozumitelný vzorec, Dalajláma nabízí pohled do svého duchovního světa. V něm dominuje příjemný cíl – život bez žalu a trvalé štěstí. Tomuto umění se může naučit každý, dokonce i nevěřící. To Je Dalajlámovo poselství plné naděje. Pokud ovšem člověk chce, aby jeho lidské podstata byla „pevnější než ocel“, musí být trpělivý a odhodlaný.
Podstata zla
Ten, kdo své očekávání nepřehání, ten žije spokojen. Jako druh příručky proti zlu a zkušenosti doporučuje cvičení na každý den. Dělí je do tří oblasti: etika, koncentrovaná meditace a moudrost. Začátečníci by se měli řídit těmito radami:
- Zrevidujte si denně motivaci svého jednání.
- Stanovte si každé ráno cíle, kterými nikomu neublížíte.
- Pokud je ve vašem životě hodně smutku, hledejte
příčiny.
- Dávkujte si požitky. Povrchní radosti se však mohou
změnit na mrzutost, pokud je příliš často užíváte
(jídlo, alkohol, hodně spánku).
- Mějte reálný pohled na svůj vzhled.
- Důkladně přehodnoťte svůj život, aby v něm peníze
nehrály hlavní roli.
- Přehodnoťte pocity jako jsou nenávist, žádostivost,
hněv a žárlivost, které Vám škodí. Jsou nesmyslné a
politovánihodné.
- Pěstujte v sobě snahu nikdy neuškodit druhým.