Jdi na obsah Jdi na menu

Záhady babylonské věže

25. 7. 2007

Počátek vědeckého bádání po babylonské věži představuje několik kousků zdobených cihel, které byly nalezeny na místech dávného babylonského království. Babyloňané už 6000 let p.n.l budovali velkolepé stavby až do výše 90 metrů, ale do naší doby se zachovaly pouze jejich žalostné zbytky.

Zikkurraty, jak nazývali Babyloňané své věže, měly průměrnou výšku soudobého pětadvacetiposchoďového domu. Babylonská Zikkurrat nejvyšší a poslední stavbou tohoto typu, ale nebyl jediným výškovým chrámem v Mezopotámii. Jako perly navázané na niti v dlouhé řadě stály podél Tigridu a Eufratu monumentální svatyně. Zikkurrat postavená v Uru asi v druhém tisíciletí p.n.l. byl poprvé obložen pálenými cihlami a ozdoben monumentálními vnějšími schodišti.

ObrazekZ pozdějších babylonských pramenů je známe, že se na nejvyšší plošiny přinášely oběti bohům. Mnozí historici jsou přesvědčeni, že chrámové věže sloužili kněžím také jako astronomické observatoře.

Kněží využívali znalosti o nebeských tělesech k astrologickým předpovědím budoucnosti a také k sestavení a používání kalendáře. V představách obyvatel staré Mezopotámie byly astrologie a astronomie nerozlučně spojeny. Při pozorování hvězdného nebe vymezili kněží dráhy pohybu hvězd po obloze a později se naučili i tento pohyb předvídat. Je možné, že tři králové, kteří se přišli poklonit právě narozenému Ježíši, pocházeli z Babylonie, neboť nikdo jiný v té době nebyl schopen  předvídat zjevení Betlémské hvězdy. Klinovým písmem popsané hliněné tabulky jsou doplněny i kresbami.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hela - něco

3. 3. 2009 15:17

to musi byt veliky xD

helena - nevim

24. 10. 2008 16:20

to je ale velika věž!!! :-):-):-):-):-)